Pomiar rolet rzymskich
POMIAR SZEROKOŚCI:
należy dokładnie zmierzyć szerokość wnęki w miejscu, gdzie planujemy zainstalować roletę i zastosować luz. W tym celu cały otrzymany wymiar zmniejszyć w zalezności od jakości wykonania wnęki o minimum 2 cm. To rozwiązanie montażu polecane jest wyłącznie przy stałych, nieotwieranych oknach, w innym przypadku roleta po podciągnięciu zablokuje możliwość otwierania okna
- poza wnęką okienną (wymiar "zakładka")
To rozwiązanie jest najczęściej stosowane. Wielkość "zakładki" powinna wynieść nie mniej niż 7 cm na stronę. W innym przypadku po opuszczeniu tkaniny mogą pojawić się prześwity światła.
Wymiar "zakładki" jest często uzależniony od szerokości parapetu. Jeśli parapet nachodzi na ok 8 cm poza wnękę, wtedy roleta prezentuje się bardziej estetycznie jak zostanie wykonana na szerokość równą szerokości parapetu.
POMIAR WYSOKOŚCI:
Rolety najczęściej mocujemy do sufitu. Nalezy ocenić wtedy czy "stan skupienia", który powstaje po podciągnięciu materiału nie jest większy niż oznaczona na powyższym rysunku "wysokość nadproża".
Wymiar stanu skupienia jest zależny od wielu czynników: wysokości oraz sztywności tkaniny, jednak najczęściej wymiar ten wynosi ok 25 cm
- od ściany (roleta zaczyna się pomiędzy sufitem, a wnęką okienną)
To rozwiązanie polecane jest w pomieszczeniach, w których jest bardzo dużo miejsca ponad oknem i nie ma potrzeby osłaniania roletą dużej powierzchni ściany. Wielkość na ile roleta powinna zachodzić ponad okno wynosi nie mniej niż jej "stan skupienia". W innym przypadku po jej zwinięciu może ona zablokować otwarcie okna.
Wymiar stanu skupienia jest zależny od wielu czynników: wysokości oraz sztywności tkaniny, jednak najczęściej wymiar ten wynosi ok 25 cm
w przypadku tego pomiaru nie jest wymagana duża precyzja, możemy zaplanować ok 1-2 cm luzu.
- wysokość do podłogi (wymiar "wysokość od sufitu do podłogi")
w przypadku tego pomiaru nie jest wymagana duża precyzja, możemy zaplanować ok 2 cm luz.
DODATKOWE DEKORACYJNE POLE:
Polecamy wykonanie rolety rzymskiej na większą wysokość aby po opuszczeniu do dołu materiału utworzyło się dekoracyjne podwinięcie. Dodatkowe podwinięcie przedstawiamy na powyższym rysunku.